| Νέα Συλλόγων-Φορέων

gsap 24 1 18

Α. ΓΥΝΑΙΚΕΣ: ΓΣΑΠ – ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ: 52-56
Δεκάλεπτα :  12-16, 11-18, 11-12, 18-10
Μετά και την 2η συνεχόμενη ήττα στον Β’ γύρο η ομάδα μας βρέθηκε στην 4η θέση, ισόβαθμη με Μελίσσια και Καλύβια. Το αποτέλεσμα του αγώνα κρίθηκε στην κακή απόδοση της ομάδας μας στο α’ ημίχρονο αφ’ ενός, και στην επιεικώς απαράδεκτη διαιτησία των Αγγελή, Ναστούλη αφ’ ετέρου, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο όταν η ομάδα μας ισορρόπησε τον αγώνα. Κορυφαίο λάθος τους που «έδωσε» το παιχνίδι στην αντίπαλη ομάδα είναι το αντιαθλητικό φάουλ αντίπαλης παίκτριας (αγκωνιά στο στήθος της Πεσκατζίου εκτός φάσης) ένα λεπτό πριν τη λήξη και όταν η διαφορά ήταν στους -4. Αντί να μας  δώσουν μία βολή και την μπάλα στην κατοχή μας, έδωσαν φάουλ με επαναφορά απ’ έξω υπέρ μας (!!). Καλοσύνη τους…
Επόμενος αγώνας την Κυριακή 28/01/18 στις 12:00 στο Μοσχάτο.
ΓΣΑΠ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Πεσκατζίου 2, Γκάνια 3(1), Γρίσπου 5 (1), Βαμβακά 7, Κλείτσα 17(3), Πετυχάκη Σ., Πολιτοπούλου 12(3), Πετυχάκη Χρ. 5, Αμίτση, Κούκη 1,  Σαπαλίδου, Μπεζαΐτη
ΓΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ (Αναγνώστου, Κωτσάκη) Παζαρίδη 2, Σταμάτη 4, Καμμένου 3(1), Καλημέρη 2, Ρετζεπέρη 11, Αξιοπούλου 3, Τσουκαλά 8, Μαστρογιαννίδου 8, Αυτζή 15(2)

Β. ΝΕΑΝΙΔΕΣ: ΓΣΑΠ - ΑΕΝΚ:    67–47
Δεκάλεπτα :  21-06,  20-12, 15-09, 11-20
Την νίκη κατέκτησαν οι νεάνιδές μας στον αγώνα με την Κηφισιά. Η ομάδα μας προηγήθηκε χωρίς δυσκολία από την αρχή, δίνοντας έτσι την ευκαιρία για χρόνο συμμετοχής σε όλες μας τις αθλήτριες. Συγχαρητήρια σε όλες τους και στην προπονήτριά τους! Επόμενος αγώνας τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου με αντίπαλο τον ΕΦΑΟΖ εκτός έδρας (21.00 Ζωγράφου).
ΓΣΑΠ (Αργυρίου):  Χονδροπούλου 2,  Πλώτα 2 , Αμίτση 9(1), Χριστοπούλου 2, Σαπαλίδου 6, Κανιαδάκη 5 (1),  Κούκη 18, Τοτώνη 18, Δαμουλάκη 4, Χριστοδούλου 1.
ΑΕΝΚ (Κατρά, Ματθαίος):   Γλυνού 5(1), Θωμά 4, Θεοδώρου, Τότση 3, Μουστάκα 4, Καστρινάκη Σ. 5, Μέτσο 11,  Ανεζύρη 13(1), Καστρινάκη Ν., Ζερβουλάκου 2.

Γ. ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α : ΓΣΑΠ- ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΣ: 42-48
Δεκάλεπτα:15-15,3-11,16-10,8-12
Την ήττα γνώρισαν οι κορασίδες μας και σε αυτόν τον αγώνα, παρουσιάζοντας την ίδια αγωνιστική εικόνα  με τον προηγούμενο (Αχαρνής). Η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε  σημαντικά στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέκαμψε στο τρίτο, στο δ’  περάσαμε έναν πόντο μπροστά, αλλά  η κόπωση από την υπερπροσπάθεια και η αδυναμία να ολοκληρώσουμε εύστοχα τις επιθέσεις μας, ήταν οι σημαντικότεροι παράγοντες  της ήττας, που δεν μας πτοεί, αλλά μας πεισμώνει για περισσότερη δουλειά, καθώς πιστεύουμε στις ικανότητες και το ταλέντο των αθλητριών μας. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 27/1 στις 19:00 στο κλειστό της Ανθούπολης με την ΑΕΚ Περιστερίου Δ.Π.
ΓΣΑΠ (Χατήρας):Λούκα, Θεοφάνη, Πλώτα, Κυρκοπούλου, Κακοσούρη, Δασκαλοπούλου, Πατσατζή, Κωλέτση, Ζανίκα Χ., Γεωργοπούλου, Αλεξάνδρου, Ζανίκα Κ.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΣ (Σκαρόγιαννη, Μαρούλη):  Μιχοπούλου, Χάσκα, Κατσαρέλια, Κεφαλά, Γιαννακοπούλου, Καπογιαννάτου, Μπολένα, Κιούση, Τσικοντούρη, Μακότ, Γαλιατσάτου, Μαλλομάρη,  Γεωργιάδη.

Δ. ΜΙΝΙ : ΓΣΑΠ  - ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 48 - 28
Οκτάλεπτα: 14-4, 11-4, 6-3, 8-7, 9-10
Η ομάδα των Μίνι συνέχισε την νικηφόρα πορεία της, πετυχαίνοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, απολαμβάνοντας μόνη τη κορυφή μετά το κλείσιμο του πρώτου γύρου του τουρνουά! Τα κορίτσια μας για άλλη μια φόρα ξεκίνησαν από την αρχή δυνατά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με ενθουσιασμό και δίψα για τη νίκη, και με τη διαφορά υπέρ της ομάδας μας να φθάνει τους 17 πόντους στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Στα επόμενα τρία οκτάλεπτα η ομάδα απλά συντήρησε τη διαφορά, χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο από την αντίπαλη ομάδα. Ένα μεγάλο μπράβο στις αθλήτριές μας για τη σκληρή δουλειά και για το φανταστικό κλίμα που έχουν μεταξύ τους, καθώς επίσης στον προπονητή της ομάδας για την καθοδήγηση. Να τους υπενθυμίσουμε όμως ότι είναι πιο δύσκολο να κρατηθείς στην κορυφή ,παρά να φτάσεις σ’ αυτήν. Προσοχή λοιπόν! Επόμενος αγώνας με τον ΑΣ Λέων Κορωπίου στο 1ο Γυμν. Κορωπίου την Κυριακή 21/1/18 στις 15:45.

Δημ/ση : 24/1/2018